EC16B21V01 16mm Incremental Encoder With Insulated Shaft Switch Ip65 Rotary Encoder
Dongguan Taotao Electronics Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model NO. : EC16B21V01
Package : -
Installation Form : Axle Sleeve Type
Brand : Taowaves
Axonia : -
Customized : Support Customization
Transport Package : Carton
Specification : 16mm
Trademark : TAOWAVES
Origin : China
Type : Rotary Encoder
Working Principle : Incremental
Readout Mode : Contact
Operating System : Contact Brush Type
Signal Output : Voltage Output
Axle Sleeve Type : Empty Type
Customization : Available | Customized Request
Contact Now
16mm Incremental Encoder with Insulated Shaft and Switch
EC16 Series Product Specifications
1.Electrical  Characteristics
Rated voltage: DC 5V
Resolution: 12/24pulses/360°
Insulation resistance: 100MΩ Min at DC 250V
Dielectric strength: 1 minute at AC300V
Phase Difference: 12≥6.7ms / 24≥3.4ms
2.Mechanical Characteristics
Total ratational angle: 360°(Endless)
Detent torque: 3~15mN.m.(30~150gf.cm)
Shaft wobble: 0.7*L/30mm p-p Max(L: mounting height)
Push-Pull Strength of shaft 8KG
Operation fore of switch: 500±200gf / 1000±200gf
Travel of switch: 0.5±0.3 mm
3.Endurance Characteristics
Rotational life: 30,000cycles
Push-life: 20,000cycles
Operating temperature range: -30ºC to+80ºC
Storage temperature range: -40ºC to+85ºC
Our Factory
EC16B21V01 16mm Incremental Encoder With Insulated Shaft Switch Ip65 Rotary EncoderEC16B21V01 16mm Incremental Encoder With Insulated Shaft Switch Ip65 Rotary EncoderEC16B21V01 16mm Incremental Encoder With Insulated Shaft Switch Ip65 Rotary EncoderApplication:
FQA:
1.What are the advantages of your factory?
2.Do you support customization?
Yes, customization is supported, we need you to provide drawings, usage and requirements.
3.What is your shipping port and the term of payment ?
Ex-work or FOB Shenzhen.
4.How long is your lead time?
It will take 3workdays for samples,7-15workdays for mass production.
5.Can I get samples from you?
6.What's your MOQ ?
Our MOQ is 2K. If it is a small batch order, the price needs to be increased appropriately.
Product Tags:
EC16B21V01 ip65 rotary encoder
16mm Incremental Encoder
Incremental Encoder with Insulated Shaft
Buy cheap EC16B21V01 16mm Incremental Encoder With Insulated Shaft Switch Ip65 Rotary Encoder product
EC16B21V01 16mm Incremental Encoder With Insulated Shaft Switch Ip65 Rotary Encoder Images